Zdjęcie
08-06-2008

Promocja Jaworznickiego Klastra Technologicznego

W Jaworznie powstały plany zorganizowania klastra technologicznego, w którym zajmowano by się nowoczesnymi technikami spawalniczymi

Jaworznicki Park Przemysłowy został założony w 2004 roku przez miasto Jaworzno, Spółkę Restrukturyzacji Kopalń w Katowicach, Zakłady Chemiczne Organika-Azot w Jaworznie i Agencję Rozwoju Lokalnego. Park ma 158 ha powierzchni - są to tereny miasta, byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Jan Kanty" i Zakładów Chemicznych "Organika-Azot". Początkowo wydzielono 8 kompleksów, następnie jednak zrezygnowano z zagospodarowania kilku z nich dla przyszłych inwestorów.

Najprędzej rozpoczęło się porządkowanie 30-hektarowej powierzchni po kopalni "Jan Kanty" w kompleksie I. W latach 2004-2005 wyburzono część zabudowań i zrekultywowano teren. Budynek dyrekcji kopalni po remoncie został siedzibą Centrum Obsługi Przedsiębiorstw w 2006 roku. Resztę obszaru przeznaczono pod inwestycje dla branż motoryzacyjnej, budowlanej i kulturalno-rozrywkowej.

Obszar 8 ha w kompleksie IV został sprzedany inwestorowi. W kompleksie VII wydzielono działki dla małych i średnich inwestorów. W rejonie Jeleń Dąb zbudowano w 2007 roku drogę oraz infrastrukturę. Miasto ogłosiło już przetargi na sprzedaż tych terenów przyszłym inwestorom.

- Zakończono prace w sektorach I i VII. Kosztowały 11 milionów złotych. 85 proc. tych środków pozyskaliśmy z funduszy Unii Europejskiej, a konkretnie z Sektorowych Programów Operacyjnych "Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw", resztę pieniędzy dołożyło miasto - mówi Regina Berdy, menedżer projektu Jaworznickiego Parku Przemysłowego. Na uporządkowanie i rekultywację do roku 2010 czekają jeszcze zdegradowane tereny, hałdy i osadniki mułowe w kompleksie VI oraz VIII.

Najnowszym pomysłem jest utworzenie w parku przemysłowym Jaworznickiego Klastra Technologicznego, gdzie zajmowano by się nowoczesnymi technikami spawalniczymi i kształceniem kadr. - Istnieje potencjalna baza przedsiębiorstw z Jaworzna, które obsługują energetykę i kopalnie. Chodzi o spawanie dużych urządzeń w Południowym Koncernie Energetycznym i zakładach Kompanii Węglowej - mówi Regina Berdy.

Podpisane już zostało w 2007 roku porozumienie z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach, który zapewni dopływ wiedzy. Ostatnio przedstawiciele Jaworznickiego Parku Przemysłowego przebywali w Nadrenii-Północnej Westfalii. - Promujemy nasz park, bo chcemy ściągnąć inwestorów z Niemiec i skorzystać z niemieckich praktyk w prowadzeniu parków przemysłowych - wyjaśnia Regina Berdy. Siedziba klastra początkowo mieściłaby się w budynku COP a póżniej zbudowany zostanie osobny gmach. Trwają starania o uzyskanie środków unijnych na rozwój Jaworznickiego Klastra Technologicznego.

Źródło: Gospodarka Śląska


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl