Zdjęcie
07-07-2008

Prezentacja Śląskiego na konferencji „Walia w Europie”

Województwo Śląskie chętnie korzysta z doświadczeń Walii w Unii Europejskiej – podkreślano podczas brukselskiej konferencji „Walia w Europie”

Konferencja zorganizowana przez Uniwersytet w Cardiff w brukselskiej siedzibie Wales Governance Centre zgromadziła teoretyków oraz praktyków europejskiej polityki regionalnej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Łotwy, Rumunii oraz Polski, którą reprezentowało Województwo Śląskie. W ciągu dwóch dni odbyły się cztery panele dotyczące oddziaływania regionów na politykę europejską w kontekście usług publicznych, samorządów i prawodawstwa.

Śląskie śladami Walii

W prezentacji dotyczącej sposobów korzystania z możliwości stwarzanych regionom przez ich obecność w UE Paweł Śliwiński z Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli zwrócił uwagę na podobieństwa między Województwem Śląskim a Walią. Zależność od przemysłu węglowego spowodowała konieczność przeprowadzenia transformacji gospodarczej, w wyniku której Walia zdywersyfikowała swój przemysł, rozszerzyła sektor usług i stała się jednym z najszybciej rozwijających się centrów inwestycyjnych w Wielkiej Brytanii. Województwo Śląskie, które jest w trakcie podobnej transformacji, ma z pewnością wiele do nauczenia się od Walijczyków w dziedzinie rozwoju gospodarki opartej na wiedzy czy zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Z tego punktu widzenia ważna jest współpraca śląsko-walijska zapoczątkowana w 2002 roku przez Jana Olbrychta (ówczesnego marszałka województwa śląskiego, dziś posła do Parlamentu Europejskiego) oraz Rhodri Morgana – ówczesnego pierwszego ministra Walii.

Współpraca ponad granicami

Podkreślano również wagę współpracy pomiędzy biurami regionalnymi reprezentującymi to samo państwo członkowskie UE. Okazuje się jednak, że efekty pracy polskich biur regionalnych mogłyby być jeszcze większe. – Jednak te zamiast współpracować, często rywalizują ze sobą – mówi dr Carolyn Moore z Uniwersytetu w Birmingham, która przedstawiła wyniki swoich badań dotyczących polskich i czeskich biur regionalnych w Brukseli. Zastrzegła jednak, że nie są one instytucjami zupełnie samodzielnymi, tylko przedstawicielstwami władz lokalnych. Z kolei prof. Kenneth Dyson z Uniwersytetu w Cardiff zwrócił uwagę na inny aspekt polityki regionalnej: współpraca regionów w ramach UE ma przebiegać w większym stopniu na poziomie międzynarodowym – tłumaczył naukowiec, podając przykład współpracy regionu wiedeńskiego z bratysławskim. W naszym województwie jego pogląd znajduje doskonałe odzwierciedlenie np. w aktywnej współpracy polsko-czeskiej np. w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński.


Powyższy artykuł został opublikowany w następujących portalach internetowych:
Interia.pl
Polska Agencja Prasowa - serwis samorządowy
euractiv.pl
Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej
GospodarkaŚląska.pl
EchoŚląska.pl
Żory24.pl

Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl