Zdjęcie
10-10-2008

Śląskie aktywne w Brukseli

W Brukseli zakończył się Europejski Tydzień Regionów i Miast (Open Days), podczas którego Województwo Śląskie zorganizowało dwa bardzo popularne warsztaty z udziałem znakomitych gości. Natomiast w sesji plenarnej Komitetu Regionów po raz pierwszy wziął udział marszałek Bogusław Śmigielski

Przewodniczący Komitetu Regionów Luc Van den Brande i wicemarszałek Województwa Śląskiego Zbyszek Zaborowski oficjalnie otworzyli warsztaty zorganizowane przez nasz region w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

Śląskie w centrum uwagi

Całodzienne wydarzenie, które odbyło się w siedzibie BRWŚ w Brukseli, było jedną z najbardziej popularnych części tegorocznych Open Days - wzięło w nim udział 300 gości, a chętnych było znacznie więcej.

Wśród panelistów byli posłowie do Parlamentu Europejskiego: Jan Olbrycht i Lambert van Nistelrooij, a także radni Sejmiku Województwa Śląskiego i przedstawiciele regionów wchodzących w skład konglomeratu "Współpraca dla Innowacji, Innowacje we Współpracy", tj. Województwa Śląskiego, Nord-Pas de Calais, Dunkierki, Kent, Twente, EGTC Lille-Kortrijk-Tournai, Brabancji Północnej i Limburgii Południowej.

Uczestnicy warsztatów zgodnie podkreślali atrakcyjność i praktyczny wymiar prowadzonych dyskusji. W przerwie pomiędzy warsztatami dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie Ewa Gołębiowska (wspólnie z wicemarszałkiem Zbyszkiem Zaborowskim i posłem Janem Olbrychtem) oficjalnie otworzyła wystawę innowacyjnych przedmiotów nagrodzonych w konkursie „Śląska Rzecz”. Wystawę można oglądać do 11 października w siedzibie Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli.

Województwo Śląskie wzbudziło też spore zainteresowanie podczas Kawiarenki Inwestorów (Investors' Café) zorganizowanej w ramach Open Days. Nasze stoisko odwiedziła m.in. komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner, a także wielu samorządowców, dziennikarzy i przedstawicieli sektora prywatnego z całej Europy.

Czytaj również:
Jaworznicki Park Przemysłowy w Brukseli
Innowacje we współpracy międzynarodowej


Pierwsza sesja Komitetu Regionów z udziałem marszałka Śmigielskiego

Równolegle do Open Days odbyła się w Brukseli sesja plenarna Komitetu Regionów, w której po raz pierwszy wziął udział marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski. W trakcie obrad komisarz Danuta Hübner zaprezentowała Zieloną Księgę Komisji Europejskiej w sprawie spójności terytorialnej.

Władze lokalne i regionalne w państwach członkowskich UE wdrażają około dwóch trzecich unijnego prawodawstwa. Każdego roku Komitet Regionów organizuje pięć sesji plenarnych, w trakcie których 344 członków Komitetu opiniuje legislację proponowaną przez instytucje wspólnotowe, przede wszystkim Komisję Europejską.

Czytaj również:
Obraduje Komitet Regionów

Źródło: BRWŚ i Urząd Marszałkowski Województwa ŚląskiegoTematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl