Zdjęcie
21-01-2009

Promocja Śląskiego w Brukseli

Z udziałem legend polskiego futbolu ze Złotej Jedenastki Kazimierza Górskiego w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę impreza promocyjna województwa śląskiego jako miejsca rozgrywek Euro 2012

"Stadion Śląski - to stadion magiczny. Ten stadion zasługuje na aktywny udział w Euro 2012" - przekonywał wieloletni kapitan reprezentacji polski Włodzimierz Lubański, gość honorowy wieczoru "Od Włodka Lubańskiego, polskiej gwiazdy futbolu, do Euro 2012 na Śląsku".

Komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner nazwała Lubańskiego w swoim przemówieniu "ambasadorem polskiej piłki nożnej, polskiego Euro-2012, Polski w UE".

Mieszkający obecnie w Belgii piłkarz i trener podkreślał swoje związki ze Śląskiem. "Tam zacząłem kopać piłkę, tam mieszkałem w familioku, tam zacząłem grać w Górniku Zabrze, tam na Stadionie Śląskim przeżyłem największe wzruszenia i radości" - powiedział.

Organizatorem i gospodarzem imprezy był eurodeputowany PO Jerzy Buzek, który przypomniał, że "najlepszym miejscem dla zwycięstw polskiej reprezentacji jest Stadion Śląski w Chorzowie. To miejsce, gdzie dokonywały się największe zwycięstwa". Dlatego - jego zdaniem - w pełni zasługuje on na organizację spotkań Euro- 2012.

Tego zdania był minister sportu i turystyki Mirosław Drzewiecki. "Jeśli chodzi o potencjał i dokonania, Chorzów jest nie do pobicia" - mówił.

Zapewniał, że ma takie same szanse na goszczenie meczów w 2012 roku jak inne miasta: Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław. Według niego, ostatecznego wyboru UEFA ma dokonać na przełomie 2009/10 roku, kiedy podejmie decyzję, ile polskich miast będzie gościło rozgrywki mistrzostw Europy, organizowanych przez Polskę wspólnie z Ukrainą. Wstępnie planuje się, że będą to cztery stadiony (w tym na pewno Stadion Narodowy w Warszawie), podobnie jak na Ukrainie.

"Dzisiaj wszystkie te polskie miasta mają szanse być gospodarzami. Wszystkie są na tej samej pozycji; jeden stadion jest pewny: Warszawa" - powiedział Drzewiecki.

"Po cichu - jako obywatel, nie jako minister - wierzę, że Polska będzie miała przynajmniej pięć stadionów, a może nawet sześć" - dodał. Musiałby się to odbyć kosztem Ukrainy - ale minister zastrzegł, że "oczywiście życzy partnerom ukraińskim, żeby wszystko im się udało".

Buzek podkreślał współpracę Polski i Ukrainy w organizacji Euro 2012. "UEFA jest lepsza niż UE i jednoczy nas szybciej ponad granicami Schengen" - podkreślił.

"Metaforycznie UE przekroczy swoje granice. Sport pozwala na pokonywanie granic, wzmacniając współpracę między UE a jej wschodnimi sąsiadami" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering. Lubańskiego, którego karierę sportową przypomniał podczas imprezy film "Kapitan" Ewy Haczyk z 2006 roku, nazwał "jednym z najlepszych piłkarzy w historii polskiego futbolu".

Wśród gości w PE byli także przedstawiciele władz województwa śląskiego i śląskich miast, ambasadorowie Polski w Belgii i przy UE, przedstawiciele belgijskiej Polonii oraz eurodeputowani. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Cezariusza Gadziny.

W organizację wydarzenia zaangażowane było m.in. Biuro Poselskie Jerzego Buzka, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wspólnie z Biurem Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli, Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej, Polska Organizacja Turystyczna.

Źrodło: onet.pl, PAP, BRWŚTematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl