Zdjęcie
04-06-2009

Złota Bruksela... Obchody 20-stej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce

Cała Polska żyje dziś obchodami 20-stej rocznicy pierwszych wolnych wyborów za „żelazną kurtyną”. Imprezy, które towarzyszą temu wydarzeniu odbywają się nie tylko w Polsce, ale również w Brukseli

Tuż po godzinie 10 rano w stolicy Belgii wylądował Złoty Boeing 737 projektu Pawła Althamera (rzeźbiarza, performera, akcjonera, twórcy instalacji, filmów wideo). Na jego pokładzie znajdowało się 160 Złotych Ludzi.

Chwilę później Złoci Ludzie z Polski opanowali stolicę Europy…

Cała akcja (projekt o nazwie „Wspólna sprawa”), zamieszanie z nią związane, a przez to pokazanie się społeczeństwu Brukseli, miało na celu uzmysłowienie im, że cały upadek komunizmu rozpoczął się 4 czerwca 1989 roku właśnie w Polsce.

W pierwszej kolejności polska złota grupa odwiedziła Atomium (symbol wystawy Expo z 1958 roku). W tym samym czasie symbol Brukseli – Manneken Pis (Siusiający Chłopiec) również został wystrojony w złoty uniform.

O godzinie 13 złoty pochód pojawił się przed budynkiem Komisji Europejskiej, na dziedzińcu Berlaymont. Na miejscu powitany został przez oficjeli oraz kilkuset osobową grupę Polaków pracujących w instytucjach europejskich. Wszyscy ubrani byli w koszulki z napisem "4 czerwca 1989. Polska. Głosowanie, które obaliło mur. 20 rocznica pierwszych wolnych wyborów za żelazną kurtyną".

Przed powrotem do ojczyzny Złoci Ludzie odbyli jeszcze piknik w Parku Królewskim oraz wypuścili w powietrze 1000 złotych balonów na Placu Flagey.

Co ciekawe, samolot w złotych barwach będzie eksploatowany przez PLL LOT przez cały rok. Jedynie ekipa nim latająca będzie wyglądała nieco inaczej…

 

Źródło: BRWS

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl