Zdjęcie
02-10-2009

Śląskie na OPEN DAYS 2009

Prezentacja Województwa Śląskiego podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli

Województwo Śląskie weźmie udział w tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (Open Days), która odbędzie się w dniach 5-8 października 2009 w Brukseli. Hasło tegorocznej edycji to „Globalne wyzwania, europejskie rozwiązania".

W Open Days 2009 wezmą udział 24 konglomeraty, z których każdy skupia 5-17 regionów. Województwo Śląskie uczestniczy w konglomeracie „Regiony 20/20/20 przeciw zmianom klimatu". Zajmować się on będzie tematyką walki z globalnym ociepleniem podejmowanej na szczeblu regionalnym i lokalnym. Przedstawione w nim zostaną m.in. przykłady dobrej praktyki w dziedzinie energetyki. Nazwa konglomeratu nawiązuje do celów pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej, którym jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc., zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym do 20 proc, podniesienie efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. (w porównaniu z rokiem 1990). W skład konglomeratu wchodzą także: Gorj (Rumunia), Toskania (Włochy), Yorkshire (Wielka Brytania), Lazio (Włochy), Węgry Północne (Węgry), Marche (Włochy), Region Południowo-Wschodni (Bułgaria), Umbria (Włochy) i miasto Chalandri (Grecja).

Dwa warsztaty tego konglomeratu odbędą się 6 października w siedzibie regionów włoskich:


  • 14:30 - 16:15  Warsztat 06B06 „Regionalne podejście do adaptacji wobec zmian klimatycznych"

  • 16:45 - 18:30  Warsztat 06B09 „Najlepsze praktyki regionalne"; jednym z mówców będzie Tadeusz Adamski - dyrektor Wydziału Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

W tym roku odbędzie się 100 konferencji i warsztatów, z których 30 zostanie zorganizowanych w biurach regionalnych, 30 w Komisji Europejskiej, 30 w Komitecie Regionów i 10 w ramach tzw. Uniwersytetu Open Days. Weźmie w nich udział Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski i wicemarszałek Zbyszek Zaborowski. Organizowaną w ubiegłych latach Kawiarenkę Inwestorów (Investors' Café) zastąpi tzw. Miejsce Spotkań (The Meeting Place), które będzie stanowić okazję do spotkań m.in. przedstawicieli administracji regionalnej i lokalnej z przedsiębiorcami.

We wszystkich europejskich regionach biorących udział w Open Days 2009 październik będzie obchodzony jako Europejski Miesiąc Regionów i Miast, podczas którego regiony pochwalą się organizowanymi projektami i prowadzonymi działaniami - tzw. local events.

W tym roku w Województwie Śląskim local event odbędzie się 16 października 2009 o godz. 10:30 w Częstochowie. Konferencja „Władze lokalne i ich przeciwdziałanie zmianom klimatycznym" organizowana jest przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli we współpracy z Miastem Częstochowa. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski.ec.europa.eu/regional_policy/conferences/od2009/index.cfm?nmenu=1&sub=200 Strona internetowa OPEN DAYS 2009

 


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl