Zdjęcie
07-12-2009

Pierwsze Dni Śląskie w Brukseli zakończone

3 grudnia zakończyły się pierwsze Dni Śląskie w Brukseli zorganizowane przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego. Wydarzenia składające się na te dni stały się okazją do promocji tradycji i kultury województwa śląskiego

Dni rozpoczął wernisaż prac Doroty Kondek - stypendystki Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury z 2008 roku. W ramach stypendium wykonała ona projekt - cykl zdjęć zatytułowanych "Bery i bojki", które odnoszą się do książki Stanisława Ligonia o tym samym tytule oraz inspirowane są malarstwem tzw. Grupy Janowskiej (grupa malarzy-amatorów z Janowa Śląskiego). Tematyka prac nawiązuje bezpośrednio do tradycji oraz kultury śląskiej. Zdjęcia inspirowane są gawędami i opowieściami śląskimi.

Kolejnym elementem cyklu spotkań był pokaz filmu Magdaleny Piekorz „Senność". Film jako jeden z czterech projektów otrzymał dofinansowanie w wysokości 360 tys. zł w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego. „Senność" to opowieść o ludziach, którym życie zaczęło przeciekać między palcami, którzy zapadli w rodzaj emocjonalnego letargu. Pod wpływem impulsu budzą się na nowo do życia, podejmują kolejną próbę pójścia własną drogą. Film został wyróżniony Złotym Klakierem - Nagrodą Radia Gdańsk za najdłużej oklaskiwany film na tegorocznym XXXIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kulminacją obchodów Dni Śląskich była Barbórka. Podczas spotkania zaprezentowane zostały śląskie zwyczaje i tradycyjne potrawy w tle z eksponatami wypożyczonymi z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i z udziałem Silesia Events. Na tę tradycyjną śląską imprezę zaproszenie przyjęli ambasador Jan Tombiński - Stały Przedstawiciel RP przy UE, Jan Olbrycht - poseł do PE, Józef Sebesta - Marszałek Województwa Opolskiego, Adam Struzik -Marszałek Województwa Mazowieckiego, pracownicy instytucji europejskich i biur regionalnych. W spotkaniu uczestniczył Marszałek Bogusław Śmigielski.

Źródło: BRWS

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl