Zdjęcie
17-05-2010

Podsumowanie seminarium "Inteligenta Energia- program dla Europy"

W dniu 11 maja 2010 roku odbyło się w "Sali Marmurowej" Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach seminarium na temat możliwości realizacji projektów w ramach europejskiego programu "Inteligenta Energia- program dla Europy".

Krajowa Agencja Poszanowania Energii, jako Krajowy Punkt Kontaktowy programu europejskiego "Inteligenta Energia- program dla Europy" wspólnie z Biurem Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli zorganizowała 11 maja 2010 roku dzień informacyjny w "Sali Marmurowej" Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach na temat możliwości finansowania projektów w ramach tego programu. Celem spotkania było również przekazanie doświadczeń oraz dobrych praktyk na temat warunków uczestnictwa, zakresu tematycznego oraz priorytetów programu, zasad finansowania oraz zasad wypełniania wniosków.

Seminarium uroczyście otworzyła pani Magdalena Chawuła, dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli, która opowiedziała również o najważniejszych zadaniach Biura. W części pierwszej spotkania Pani Antonina Kaniszewska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii przestawiła główne założenia programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji na lata 2007-2013 (CIP). Następnie zapoznała uczestników  z głównymi założeniami programu "Inteligenta Energia- program dla Europy". Podkreśliła, iż program ten wspiera politykę unii Europejskiej w dziedzinie energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej w kontekście zmniejszenia emisji CO2 do 2020 roku oraz wymieniła, iż najważniejsze obszary programu to: efektywnie energetyczne budynki, efektywnie energetyczny transport, OZE, działania zintegrowane. Następnie Pani Monika Jarzemska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii zaprezentowała priorytety programu "Inteligenta Energia" na rok 2010 oraz  możliwości uzyskania dofinansowania, kto może być beneficjentem programu, jak oceniane są wnioski w Komisji Europejskiej, kryteria kwalifikowalności, kryteria wyboru oraz kalendarz programu na rok 2010.

W części drugiej seminarium Pani Monika Jarzemska w swoim wystąpieniu przedstawiła aspekty finansowe realizacji projektów w ramach programu "Inteligenta Energia- program dla Europy", natomiast z działalnością Krajowej Agencji Poszanowania Energii, jako Krajowego Punktu Kontaktowego programu "Inteligenta Energia- program dla Europy" zaprezentowała Pani Antonina Kaniszewska. Zachęciła również uczestników seminarium do kontaktów z KAPE w celu ewentualnych pytań o programie.  Na zakończenie zaprezentowała możliwości finansowania inwestycji z instrumentu finansowego ELENA, który jest efektem współpracy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego celem wsparcia wladz lokalnych i regionalnych w osiągnięciu celów UE związanej z redukcją emisji co2.

Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cites" zaprezentowały przykładowe projekty realizowane w ramach programu "Inteligenta energia- program dla Europy". Pan Jerzy Piszczek z Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii zaprezentował projekty realizowane prze Fundację w ramach IEE. Fundacja realizowała projekty w ramach energetycznego planowania miast oraz  projekt EURO TOPTEN, EURO TOPTEN PLUS, polegający na stworzeniu strony internetowej z produktami najmniej zużywającymi energię. Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć "Energie Cities" było reprezentowane przez Panią wicedyrektor Annę Jaskułę, która podkreśliła ,że najważniejszym celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz kształtowania lokalnej polityki energetycznej i ochrony klimatu. natomiast Pani Iwona Korohoda przedstawiła projekt "Polskie miasta w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej" , który ma na celu promocję miast wykorzystujących energię słoneczną i biomasę.

Pomimo trudnego tematu, jakim są projekty realizowane w ramach europejskich programów energetycznych, seminarium organizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli, spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników. Prezentacje panelistów są dostępne pod adresem brws.bruksela@silesia-region.pl oraz nmatyba@silesia-region.pl.

Źródło: BRWS

 Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl