Zdjęcie
06-06-2010

Zakończenie II obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

2 czerwca 2010 roku zakończył w Katowicach swoje obrady Europejski Kongres Gospodarczy. To największa impreza gospodarcza w tej części Europy, która zgromadziła w tym roku ponad 4000 uczestników.

Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej została zorganizowana już po raz drugi. Na trzy kongresowe dni do Katowic przyjechało ponad 4000 gości, ponad 300 przedstawicieli mediów i blisko 700 prelegentów. Debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące odbywały się w 10 katowickich lokalizacjach. W trakcie ważnych debat, dyskusji i spotkań zapadło wiele konkretnych decyzji, podjęto też wiążące zobowiązania.

Celem Kongresu było umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami różnych branż działającymi na całym rynku Wspólnoty.

Ostatni dzień Kongresu poświęcony był  tematom  rynku energii elektrycznej, czystych technologii węglowych i funduszy unijnych. Analizie poddana została sytuacja węgla kamiennego na rynkach światowych, inwestycje w górnictwie czy przekształcenia własnościowe i strukturalne. Uwaga uczestników skupiała się także na aktywności wulkanu w Islandii. Podczas panelu poświęconego lotniskom i światowym tendencjom w ruchu lotniczym dyskutowano o wpływie katastrof naturalnych na kondycję transportu lotniczego.

W sesji poświęconej zagadnieniom Euro w Europie i Polsce udział wziął m. in. Pełnomocnik Rządu Słowackiego do Spraw Euro Igor Barẚt oraz Minister Spraw Zagranicznych w latach 1996-1997 Dariusz Rosati. Na temat prywatyzacji i rynków finansowych szeroko wypowiadał się Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, a w panelu dedykowanemu innowacyjności w obronie klimatu swoją wiedzą z uczestnikami w wystąpieniu multimedialnym podzielił się Komisarz UE ds. Środowiska Janez Potočnik, który w kongresowe debaty włączył się już po raz drugi.

Współorganizatorami Kongresu byli: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitarny oraz Miasto Katowice.

Źródło: BRWSTematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl