Zdjęcie
11-06-2010

Where Europe Ends

W dniu 10 czerwca 2010 roku w siedzibie Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli odbyła się konferencja na temat przyszłej polityki rozszerzenia Unii Europejskiej

Celem konferencji było omówienie przyszłości Europy w kontekście polityki rozszerzenia. Poruszono tematy związane z polsko-szwedzkim projektem Partnerstwa Wschodniego, polityką regionalną oraz regionalnymi sukcesami w krajach kandydujących do Unii Europejskiej. Omówiono także skutki procesu rozszerzenia w regionach, które są spoza Unii Europejskiej.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej omówiono relacje pomiędzy Unią Europejską a krajami kandydującymi, w drugiej doświadczenia oraz trudności jakie mają państwa członkowskie na poziomie polityki lokalnej w kandydowaniu.

W spotkaniu wziął udział komisarz ds rozszerzenia,posłowie do Parlamentu Europejskiego (dr. Jorgo Chatzimarkakis, Vicot Bostinaru, Tanja Fajon, Monica Luisa Macovei), przedstawiciele biur regionalnych w Brukseli oraz eksperci.

W pierwszej części Stefan Fuele, Komisarz ds. rozszerzenia i europejskiej polityki sąsiedztwa podkreślił rolę polityki regionalnej w kształtowaniu drogi do członkostwa dla krajów bałkańskich. Podkreślił również, iż konflikty dwustronne, problemy pojednania kwestie mobilności pomiędzy Unią Europejską a krajami spoza Unii można przezwyciężyć, jeżeli państwa włożą wszelkie starania w zwiększenie regionalnej współpracy, wymianę doświadczeń na wszystkich szczeblach władzy. Monika Macovei, posłanka do Parlamentu Europejskiego podkreśliła, jak istotne znaczenie miało wprowadzenie w Rumunii ruchu bezwizowego. "Swobodne podróżowanie dodaje poczucia godności i sprzyja przeprowadzaniu reform"- dodała.

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli było reprezentowane przez Magdalenę Chawułę, która wzięła udział w konferencji przedstawiając rolę poltyki regionalnej w Unii Europejskiej.

Źródło: EUobserver, BRWS

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl