Zdjęcie
16-09-2010

Śląskie Skarby w Brukseli

Ponad 800 obiektów poprzemysłowych w całej Europie, 72 centra rozwojowo-badawcze (tzw. punkty kotwiczne), 13 szlaków regionalnych, a to wszystko pod wspólnym europejskim szyldem jakości - to właśnie skarby ERIHa, Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

ERIH to rozwijająca się od roku 2002, międzynarodowa sieć zabytków i muzeów, której celem są działania w celu zachowania istotnej części historii i kultury Europy, jaką jest dziedzictwo przemysłowe. Reprezentuje ono i spaja wspólnym znakiem jakości szeroki zakres atrakcji turystycznych i kulturalnych jakie udostępniane są w budynkach i miejscach poprzemysłowych w całej Europie.

Organizowana w dniach 13-23 września w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli wystawa oraz konferencja „Skarby ERIHa - Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego udowodniła, że zabytki przemysłu zyskują nowe życie i stają się prawdziwymi „skarbami" techniki przyciągającymi coraz szersze grono turystów. Organizatorami wydarzeń było Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli i Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Na konferencji oraz późniejszej wystawie nie zabrakło Sekretarza Generalnego Komitetu Regionów Gerharda Stahl oraz Wicemarszałka Województwa Śląskiego Zbyszka Zaborowskiego, którzy wygłosili przemówienia otwierające to wydarzenie. Konferencja podzielona została na kilka paneli tematycznych, podczas których swoje prezentacje przedstawili Anna Syska omawiająca „Kluczowe czynniki w rozwoju przemysłu w województwie Śląskim" oraz Adam Hajduga, który zaprezentował „Szlak Zabytków Techniki jako sieć i regionalny produkt turystyczny". Następnie przedstawione zostały dwa znajdujące się na Śląsku punkty kotwiczne ERIHa, a mianowicie Zabytkowa Kopalnia GUIDO w Zabrzu, której działalność omówiła Anna Studnicka-Rduch oraz Brovarium TYSKIE, prezentowane przez Małgorzatę Grabowską. Uczestnicy i zgromadzeni goście mieli następnie okazję do zobaczenia wystawy oraz skosztowania śląskich specjałów kulinarnych. Zarówno wystawa jak i konferencja potwierdziły duże zainteresowanie tematyką zagospodarowywania przestrzeni poprzemysłowych w kontekście kulturalno-turystycznym jak i samym członkostwem w sieci ERIHa czy Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Przypomnijmy, iż w tej chwili, na samym tylko Śląsku znajduje się 25 obiektów oczekujących na decyzję o przyznaniu certyfikatu. Doskonałym tego przykładem był obecny na tym wydarzeniu Siemianowicki Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa - inwestycja w trakcie realizacji, której pierwszy etap zakończy się w 2011 (całość w 2014 roku), reprezentująca atrakcyjną formę rewitalizacji terenów po-kopalnianych i docelowo miejsce spajające przeszłość z nowoczesnością i kulturą, która w Brukseli stawiała swoje pierwsze kroki na drodze do zostania jednym ze skarbów ERIHa.   

Źródło: BRWS

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl