Zdjęcie
29-04-2011

Seminarium na temat funduszy europejskich na energetykę

27 kwietnia br. w Sali Marmurowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyło się seminarium zorganizowane przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli. Tytuł seminarium brzmiał: „Źródła finansowania projektów w obszarze energetyki, ochrony środowiska i innowacji w ramach dostępnych programów europejskich: Inteligentna Energia-Europa, Life+, program ELENA, 7.Program Ramowy"

Seminarium oficjalnie otworzył Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego, który  podkreślił jak ważną rolę odgrywają fundusze unijne w obszarze energii oraz ochrony środowiska. Zachęcał uczestników spotkania do sięgnięcia po środki unijne w zakresie programów promujących efektywne wykorzystywanie energii. Tematyka poszanowania energii jest w kręgu zainteresowania Unii Europejskiej od wielu lat, ale szczególnie mocno wagę tego programu dostrzega się w tej chwili, mówiła dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli Magdalena Chawuła.

Problematykę seminarium stanowiło kompendium wiedzy nt. finansowania projektów w obszarze energetyki, z uwzględnieniem ochrony środowiska i innowacyjności. Jego wielką zaletą było to, że prelegenci chcieli w sposób możliwie prosty, przybliżyć praktyczne strony tych przedsięwzięć. Polityka energetyczna Unii Europejskiej do roku 2050 zawiera wiele działań w omawianym obszarze. Wspólnota przygotowała strategię Europa 2020 oraz najważniejsze cele w zakresie polityki energetycznej do 2050 roku. Duże znaczenie ma odbywający się co roku Tydzień Zrównoważonej Energii, który jest przeglądem programów europejskich z zakresu energetyki. Informacje na ten temat przedstawiła Natalia Matyba z BRWŚ w  Brukseli.

Uczestnicy spotkania żywo interesowali się możliwościami, jakie dają beneficjentom programy unijne w zakresie poszanowania energii. Dużą dawkę tych informacji przekazała uczestnikom seminarium Antonina Kaniszewska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Przedstawiła  "CIP - Program na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji. Inteligentna Energia-Europa” w 2011 r. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie były priorytety programu na rok bieżący. Bardzo cenne okazały się informacje dotyczące strony praktycznej podejmowanych w ramach programu przedsięwzięć. Prelegentka przedstawiła wymagania formalne jakie trzeba spełnić realizując projekt oraz związane z tym aspekty finansowe.

W drugiej części seminarium przedstawiono „Program Life+ na rzecz rozwoju innowacji w ochronie środowiska”. Mówił o nim Andrzej Muter z Wydziału d.s. projektów UE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Natomiast Katarzyna Sobótka z Krajowego Punktu Kontaktowego Projektów Badawczych Unii Europejskiej zaprezentowała „7. Program Ramowy-Fundusze na Badania i Rozwój w obszarze Energii”.

Na zakończenie seminarium przedstawiono przykłady programów realizowanych w ramach programu „Inteligentna Energia-Europa”. Mówili o nich Anna Bogusz z Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Joanna Cendrzak z Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej oraz Beata Michaliszyn z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, które zachęcały uczestników spotkania do korzystania ze środków finansowych w ramach programu europejskiego „Inteligentna Energia – Europa”.

Seminarium stanowiło dobrą okazję do wymiany dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń w zakresie składnia wniosków oraz realizacji projektów w ramach programów europejskich w obszarze energetyki, ochrony środowiska i innowacji.

Źródło: BRWS


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl