Zdjęcie
17-05-2011

Seminarium " Ekoinnowacje w Europie i w regionie"

13 maja 2011 roku w Sali Kolumnowej Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach odbyło się seminarium organizowane przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Tytuł seminarium brzmiał: "Ekoinnowacje w regionie i w Europie"

Seminarium oficjalnie otworzyła Magdalena Chawuła, Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli oraz Izabela Ratman – Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Magdalena Chawuła podkreśliła,  jak ważną rolę odgrywają fundusze unijne w obszarze ochrony środowiska dla małych i średnich przedsiębiorców oraz rozwój innowacyjności w Europie. Zachęcała uczestników spotkania do sięgnięcia po środki unijne w zakresie programu „Eco – innovation” promującego rozwój nowych technologii, sprzyjających ochronie środowiska wśród przedsiębiorców. Rozwój innowacji, badań oraz promocja ochrony środowiska  jest w kręgu zainteresowania Unii Europejskiej od wielu lat, dlatego tak ważne jest, by korzystać z dostępnych środków europejskich na rozwój ekoinnowacji, mówiła dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli Magdalena Chawuła.

Problematykę seminarium stanowiło kompendium wiedzy nt. finansowania projektów w obszarze rozwoju ekoinnowacji, z uwzględnieniem ochrony środowiska, rozwoju badań i nauki. Polityka ekoinnowacji  Unii Europejskiej zawiera wiele działań w omawianym obszarze. Wspólnota przygotowała strategię Europa 2020 oraz najważniejsze cele w zakresie polityki innowacji do 2020 roku. Informacje na ten temat przedstawiła Natalia Matyba z BRWŚ w  Brukseli.

Uczestnicy spotkania żywo interesowali się możliwościami, jakie dają beneficjentom programy unijne w zakresie rozwoju ekoinnowacji. Dużą dawkę tych informacji przekazała uczestnikom seminarium Izabela Ratman – Kłosińska z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych  oraz Katarzyna Walczyk – Matuszyk z Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programów Badawczych Unii Europejskiej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie były priorytety programu na rok bieżący. Bardzo cenne okazały się informacje dotyczące strony praktycznej podejmowanych w ramach programu przedsięwzięć. Prelegentka przedstawiła wymagania formalne jakie trzeba spełnić realizując projekt oraz związane z tym aspekty finansowe. Natomiast gość specjalny seminarium – Gottfried Lamers z Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Gospodarki Wodnej Austrii przekazał uczestnikom dobre rady w zakresie pisania wniosków z programu CIP – Ekoinnowacje.

W drugiej części seminarium przedstawiono możliwości wsparcia dla innowacji w sektorze MŚP w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka.  Mówiła o nich Lucyna Sikora z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Przedstawiła również główne założenia działalności Sieci Europe Enterprise Network. Urszula Machlarz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zapoznała uczestników seminarium z konkursami, rodzajami działań w obszarze ekoinnowacji w regionalnym programie operacyjnym. Natomiast Ewelina Hutmańska z Fundacji Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych zaprezentowała możliwości rozwoju inwestycji w ekoinnowacyjne technologie w ramach „Ponadregionalnej Sieci Aniołów Biznesu”.

Na zakończenie seminarium Anna Łukaszkiewicz z Regionalnego Punktu Kontaktowego Politechniki Śląskiej zapoznała uczestników z działalnością punktu oraz z możliwościami wykorzystywania funduszy na rozwój ekoinnowacji w ramach 7 Programu Ramowego.

Seminarium stanowiło dobrą okazję do wymiany dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń w zakresie składnia wniosków oraz realizacji projektów w ramach programu europejskiego „Eco – Innovation”.

 

Źródło: BRWS


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl