Zdjęcie
01-06-2011

Wystawa " Brussels via London"

 

31 maja br. o godzinie 18.00 w siedzibie Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli odbyła się wystawa „Bruksela via London" prezentująca prace artystów
z regionu śląskiego na stałe mieszkających w Londynie

1 maja minęła kolejna rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wydarzenia które spowodowało, że wielu Polaków zdecydowało się opuścić swoją ojczyznę i jako obywatele Zjednoczonej Europy poszukać szczęścia w innej niż rodzinny kraj, jej części.

Wielu Polaków wybrało jako cel swojego wyjazdu Wielka Brytanię. Wyjechali między innymi artyści. Wystawa została zorganizowana przez dr Marka Migalskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego oraz firmę Pan Peter Art we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Śląskiego w Brukseli  i prezentowała dwójkę z pośród wielu artystów z Polskim rodowodem, którzy swoje pierwsze wystawy mieli właśnie w Wielkiej Brytanii,  Karoliny Caltha Brzozowskiej  i Grzegorza Greg Wasiuka.

CALTHA (Karolina Brzozowska 30) urodzona w Zabrzu artystka tworzy biżuterię i rysunki. Jej prace wnikają głęboko w wyobraźnię niemal dziecięcą  prostotą. Jednak ta na poły bajkowa rzeczywistość skażona jest makabryczną wizją utraconej niewinności, izolacji i mrocznych obrazów gdzieś z największych otchłani umysłu. Niepohamowana wyobraźnia Calthy wyraża się poprzez jej ulubioną formę ekspresji; rysunek ołówkiem, wykazując dychotomię irracjonalnych wizji w zestawieniu z surowością opisanej rzeczywistości. Po raz pierwszy publicznie Caltha wystawiała swoje prace w ramach festiwalu Made in Poland w ubiegłym roku w Newcastle. W tym roku,  jej prace oglądać  mogła publiczność w Londynie.

GREG  (Grzegorz Greg Wasik 36) urodzony w Gliwicach, na stałe mieszka i tworzy w Londynie. Tworzy obiekty ze szkła i ceramiki, kolaże i rysunki. W swoich pracach o tematyce figuratywnej Greg przedstawia dynamiczne ciała w nerwowych gestach. Widzimy tu walczące ze sobą postaci, ocierające się o siebie ciała. Jego obrazy emanują zmysłowością jednocześnie unikając jednoznaczności pozostawiają pole do interpretacji. W pracach Wasiuka widoczna jest fascynacja twórczością  Franciszka Starowieyskiego mimo, że jak mówi większość prac powstała w  pracowni prof. Jarodzkiego w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, którą ukończył Greg. Prace Grega wystawiane są w Londynie.

Wystawę będzie można oglądać w siedzibie Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli w dniach od 1 – 15 czerwca br.

Obrazy artystów można zakupić przez internet

 

Źródło: BRWS

Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl