Zdjęcie
20-07-2011

Rok Polska – Nadrenia Północna – Westfalia

24 marca 2011 roku w Essen, w obecności polskich i niemieckich notabli, zainaugurowany został rok „Polska - Nadrenia Północna - Westfalia". Inicjatywa ta jest o tyle istotna, że wspiera rozwój współpracy Polski z krajem związkowym Nadrenii Północnej - Westfalii, z którym łączą nasz kraj historyczne więzy. Aktualnie, w landzie tym mieszka ponad 100 000 Polaków - jest to największe skupisko Polonii w Niemczech


Obchody Roku Polski i Nadrenii Północnej - Westfalii wpisują się w rocznice i wydarzenia związane ze specyfiką stosunków polsko-niemieckich - świętujemy bowiem 20-lecie "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" oraz 20-lecie Trójkąta Weimarskiego.

Na czas trwania projektu zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne i naukowe, które będą miały na celu przede wszystkim wzmocnienie dialogu społecznego. Wydarzenia odbędą się zarówno na terenie Polski jak i Niemiec. Jednakże, brukselskie przedstawicielstwo Nadrenii Północnej-Westfalii także zaangażowało się w obchody Roku, zapraszając do współpracy także niektóre polskie biura regionalne, w tym Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli. Województwo Śląskie i Nadrenia Północna-Westfalia są regionami partnerskimi. 

Pierwsze wspólne wydarzenie odbyło się 29 marca. Tematem przewodnim były polskie i niemieckie tradycje wielkanocne. Uczestnicy spotkania: Niemcy, Polacy oraz przedstawiciele innych narodowości, mieli okazję zapoznać się z tradycyjną polską metodą ozdabiania kraszanek. 

W dniu 14 lipca brukselskiej publiczności zaprezentowane zostały fragmenty książki „Polen und Deutsche. Der Weg zur europäischen Revolution 1989/1990". Wydawnictwo jest kolejnym owocem współpracy Güntera Hofmanna (współpracującego m.in. z Die Zeit) oraz Adama Krzemińskiego (dziennikarz „Polityki", publicysta, specjalizujący się stosunkach polsko-niemieckich). Niezwykle interesujące przedstawienie okresu przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w stosunkach polsko-niemieckich przez obu dziennikarzy wywołało dyskusję wśród uczestników odczytu. 

Wydarzenie zostało oficjalnie otworzone przez: Gudrun Keßler-Wiedeck (przedstawicielstwo Nadrenii Północnej - Westfalii), Sabine von Zanthier (Dolna Saksonia), Ewę Woods (Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli) oraz Magdalenę Chawułę-Kosuri (Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli). 

Publikujemy zdjęcia z odczytu. 

 

Źródło: BRWS, www.senat.gov.pl

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl