Zdjęcie
29-03-2012

Seminarium w Katowicach na temat funduszy europejskich w obszarze energetyki oraz ochrony środowisk

W dniu 23 marca br. w Sali Marmurowej w Katowicach odbyło się seminarium na temat mośliwości finansowania projektów w obszarze energetyki, ochrony środowiska i innowacji w ramach programów europejskich Inteligentna Energia - Europa, Life+, Elena, 7 Program Ramowy zorganizowane przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli

Seminarium oficjalnie otworzył Jerzy Gorzelik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, który podkreślił jak ważną rolę odgrywają fundusze unijne na projekty w obszarze energii i ochrony środowiska oraz realizacja celów Strategii Europa 2020. Zachęcał uczestników spotkania do korzystania ze środków unijnych w zakresie programów promujących efektywne wykorzystywanie energii. Tematyka poszanowania energii jest w kręgu zainteresowania Unii Europejskiej od wielu lat, ale szczególnie mocno wagę tego programu dostrzega się w tej chwili, mówiła dyrektor Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli Magdalena Chawuła-Kosuri.


Problematykę seminarium stanowiło kompendium wiedzy nt. finansowania projektów w obszarze energetyki, z uwzględnieniem ochrony środowiska i innowacyjności. Jego wielką zaletą było to, że prelegenci chcieli w sposób możliwie prosty, przybliżyć praktyczne strony tych przedsięwzięć.


W pierwszej części seminarium, eksperci z Krajowa Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej zaprezentowali uczestnikom możliwości pozyskiwania funduszy europejskich w ramach programu europejskiego - 7 Program Ramowy na projekty związane z energetyką. Katarzyna Walczyk - Matuszyk przedstawiła ogólne założenia 7 Programu Ramowego oraz przyszłe założenia programu w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020. Praktyczne aspekty możliwości finansowania projektów na Badania i Rozwój w obszarze energii zaprezentowała Aneta Maszewska.

W drugiej części seminarium przedstawiono „Program Life+ na rzecz rozwoju innowacji w ochronie środowiska". Mówił o nim Radosław Domagała z Wydziału d.s. projektów UE Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestnicy spotkania żywo interesowali się możliwościami, jakie dają beneficjentom programy unijne w zakresie poszanowania energii. Dużą dawkę tych informacji przekazała uczestnikom seminarium Antonina Kaniszewska z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Przedstawiła "CIP - Program na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji. Inteligentna Energia-Europa" w 2012 r. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jakie były priorytety programu na rok bieżący. Bardzo cenne okazały się informacje dotyczące strony praktycznej podejmowanych w ramach programu przedsięwzięć. Prelegentka przedstawiła wymagania formalne jakie trzeba spełnić realizując projekt oraz związane z tym aspekty finansowe. Monika Jarzemska, z Krajowej Agencji Poszanowania Energii, zaprezentowała program Build Up Skills, który skierowany jest do uczelni wyższych w zakresie tworzenia kierunków, które mają na celu promocję efektywności energetycznej w budownictwie oraz większego udziału odnawialnych źródeł energii.


Na zakończenie seminarium odbyły się warsztaty praktyczne na temat możliwości aplikacji w ramach programu europejskiego Inteligentna Energia - Europa poprowadzone przez ekspertów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Podczas warsztatów przedstawiono praktyczne aspekty składania wniosków, w tym kryteria oceny, budowania konsorcjum oraz tworzenie budżetu.


Seminarium stanowiło dobrą okazję do wymiany dobrych praktyk oraz wymiany doświadczeń w zakresie składnia wniosków oraz realizacji projektów w ramach programów europejskich w obszarze energetyki, ochrony środowiska i innowacji.

Źródło: BRWS


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl