Zdjęcie
09-05-2012

Europejska Inicjatywa Obywatelska – Twój Głos w Europie!

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego (BRWS) wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce, Fundacją Schumana oraz uczelniami wyższymi Regionu organizują akcję informacyjno – promocyjną nt. Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Dzień informacyjny, który odbędzie się 9 maja br., równolegle na 9 uczelniach wyższych naszego województwa, poświęcony będzie nie tylko przedmiotowej inicjatywie, ale stanowić będzie także doskonałą możliwość dla studentów, pracowników, władz uczelni jak i wszystkich zainteresowanych, aby zapoznać się bliżej z funkcjonowaniem instytucji europejskich, działalnością organizatorów akcji (BRWS, Biura Informacyjnego PE, Fundacji Schumana) oraz uzyskać informację nt. staży w instytucjach i organach Unii Europejskiej.

W akcji udział biorą:
- Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku Białej
- Wyższa Szkoła Finansów i Prawa w Bielsku-Białej
- Akademia Techniczno Humanistyczna w Bielsku Białej
- Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu- Wydział Zamiejscowy w Chorzowie
- Wyższa Szkoła Lingwistyczna w Częstochowie
- Politechnika Częstochowska
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
- Uniwersytet Śląski.

 

Parę słów o EIO.
Europejska Inicjatywa Obywatelska weszła w życie 1 kwietnia 2012r. Jest to nowe narzędzie wprowadzone przez Traktat Lizboński, które ma na celu zwiększenie demokracji w Unii Europejskiej. Warunkiem koniecznym i niezbędnym do przedstawienia petycji jest zgromadzenie minimum 1 mln podpisów mieszkańców z co najmniej 7 krajów UE. Minimalna ilość podpisów jaką należy zebrać w poszczególnych krajach również jest określona, i zależy od ilości członków Parlamentu Europejskiego wybieranych w danym państwie członkowskim.

Europejska Inicjatywa Obywatelska jest to możliwość bezpośredniego udziału w tworzeniu unijnych aktów prawnych przez obywateli UE. Jest ona pierwszym tego rodzaju narzędziem demokracji uczestniczącej na poziomie ponadnarodowym. Pozwoli ona wzmocnić demokratyczne podstawy Unii i zbliżyć Europę do obywateli, gdyż umożliwi im bezpośrednie przedstawienie Brukseli swojego stanowiska w ważnych dla nich sprawach. Komisja, której zadaniem jest opracowywanie projektów wniosków legislacyjnych UE, ma formalny obowiązek rozpatrzyć wszelkie propozycje, które spełniają określone wymogi. Warunki i procedury przedstawione zostały w nowym portalu dotyczącym europejskiej inicjatywy obywatelskiej – w którym można też zarejestrować swoją inicjatywę i prowadzić związane z nią procedury.
Inicjatywy mogą dotyczyć jakiejkolwiek spośród dziedzin polityki, w których Komisja posiada uprawnienia do przedkładania wniosków legislacyjnych (np. środowisko, rolnictwo, transport, zdrowie publiczne).

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej.


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl