Zdjęcie
29-09-2016

Szlak Zabytków Techniki w Parlamencie Europejskim

W dniu 28 września 2016 roku w Parlamencie Europejskim została zorganizowana konferencja przez Europejski Szlak Dziedzictwa Industrialnego - ERIH  „Turystyka dziedzictwa przemysłowego w Europie: Najlepsze praktyki i perspektywy rozwoju" (eng. European Industrial Heritage Tourism: Best Practices and Future Perspectives).

 

Konferencja odbyła  się z inicjatywy posłów do parlamentu europejskiego -  prof. dr Dietmara Köstera oraz Marka Plury przy wsparciu m.in. Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli.  Do udziału w niej zostali zaproszeni również przedstawiciele władz samorządowych z województwa śląskiego aktywnie wykorzystujący potencjał dziedzictwa kultury przemysłowej.

Szlak Zabytków Techniki i jego święto znalazły się w gronie najlepszych w Europie przykładów wykorzystania dziedzictwa przemysłowego dla potrzeb kultury i turystyki. Przekonali się o tym uczestnicy międzynarodowej konferencji, na której Województwo Śląskie reprezentował Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Prezentację dobrych praktyk w zakresie promocji i popularyzacji industrialnego zasobu województwa śląskiego przedstawił Adam Hajduga, wiceprzewodniczący ERIH i kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – komórki zarządzającej siecią współpracy obiektów przemysłowych w województwie śląskim.

Europejski Szlak Dziedzictwa Industrialnego to europejska sieć współpracy ponad 1300 obiektów związanych z przemysłową historią Starego Kontynentu i zlokalizowanych w 45 państwach. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Do ERIH należy Szlak Zabytków Techniki wraz z jego czterema Gwiazdami Techniki, które są jednocześnie punktami kotwicznymi europejskiego szlaku. Są to: Kopalnia Guido w Zabrzu, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach oraz Muzeum Browaru Żywiec.

Działalność ERIH finansowana jest ze składek członkowskich i ze środków unijnego programu wsparcia Kreatywna Europa w perspektywie 2014-2020. Głównymi celami programu są: promocja europejskiej różnorodności kulturowej i dziedzictwa, budowanie kompetencji profesjonalistów, rozwój publiczności dla odbioru europejskich dzieł m.in. poprzez zwiększanie dostępu do kultury i utworów audiowizualnych.

 

Źródło: UMWŚl., BRWŚ

Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl