Zdjęcie
07-10-2016

Podsumowanie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

W dniach 3 - 6 października 2016 r. odbyła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, której głównym wydarzeniem było ratyfikowanie przez PE porozumienia klimatycznego z Paryża.

 

Celem porozumienia jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie mniejszym niż 2 st. C w stosunku do epoki przedindustrialnej. Na głosowanie nad ratyfikacją specjalnie na sesję Parlamentu Europejskiego do Strasburga przyleciał sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Jak podkreślał wejście w życie umowy z Paryża oznacza przejście do gospodarki niskoemisyjnej i wejście na drogę bezpieczniejszej przyszłości, która będzie służyła następnym pokoleniom.

We wtorek 4 października odbyła się debata dotycząca prawa podejrzanych do skorzystania z obrony. Parlament Europejski chce, aby osoby podejrzane lub oskarżone w sprawach karnych otrzymywały podobną pomoc prawną we wszystkich państwach członkowskich. Dotyczy to także osób zatrzymanych na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Zdaniem posłów osoby te powinny mieć możliwość skutecznej obrony we wszystkich państwach Unii. Chodzi między innymi o to, by podejrzani lub oskarżeni mogli skorzystać z prawa do obrońcy jeszcze przed rozpoczęciem przesłuchań. Jak podkreślano podczas debaty, taka dyrektywa powinna dać możliwość skorzystania z obrony według wspólnych standardów i zapobiegać zatrzymywaniu osób niewinnych.

Również we wtorek, 4 października, Parlament Europejski dyskutował o  propozycji podarowania każdemu 18-latkowi w UE biletu Interrail z okazji urodzin. Karnet Interrail umożliwia podróżowanie pociągami po 30 krajach europejskich. Bilet może być ważny tylko w jednym wybranym kraju bądź też we wszystkich uczestniczących w  programie. Według Violety Bulc, komisarz ds. transportu, każdego roku z karnetu Interrail korzysta około 300 tysięcy osób. Koszt biletu waha się od 20 do 473 euro w zależności od wybranej przez pasażera opcji. Dla państw, które nie uczestniczą w programie InterRail (Malta, Cypr, Estonia, Łotwa, Litwa) będzie rozważona opcja objęcia programem innych środków transportu (np. autobus, autokar).

Inicjatywę poparli eurodeputowani głównych frakcji politycznych w PE, przestrzegając jednocześnie, by ewentualna realizacja tego pomysłu nie odbywała się kosztem innych, ważniejszych programów dla młodzieży, które służą edukacji i walce z bezrobociem.

Tego samego dnia posłowie poparli również nowe przepisy zakazujące eksportu towarów i usług ułatwiających tortury i stosowanie kary śmierci oraz dyskutowali o relacjach z biznesem byłych oraz obecnych wpływowych komisarzy oraz o „przecieku z Bahamów". Większość posłów zgodziła się, że w celu przywrócenia zaufania obywateli do instytucji politycznych zasady w Kodeksie Postępowania Komisarzy powinny zostać zaostrzone. 

W środę 5 października posłowie dyskutowali o Sytuacji w Syrii i wzywali UE do większych wysiłków w rozwiązanie konfliktu.

 

Źródło: PE

 Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl