Zdjęcie
13-10-2016

Open Days i wizyta Radnych Sejmiku Województwa Śląskiego w Brukseli

W dniach 10-13 października 2016 r. w Brukseli przebywała delegacja radnych z Sejmiku Woj. Śląskiego przy okazji tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (Open Days 2016).

 

W skład delegacji weszli: Sylwia Cieślar - Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego; Marta Salwierak - Wiceprzewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku; Aniela Jany - Radna Sejmiku; Piotr Czarnynoga - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku; Stanisław Dzwonnik - Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Sejmiku oraz Andrzej Gościniak - Radny Sejmiku.

W pierwszym dniu wizyty Radni wzięli udział w konferencji „Współpraca terytorialna i parlamentarna w ramach Partnerstwa Wschodniego: postępy w rozwoju gospodarczym, przedsiębiorczości oraz badaniach i innowacji" zorganizowanej przez Komitet Regionów. Była to doskonała okazja do zapoznania się z priorytetami Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, która podkreśla, że rozwój gospodarczy, przedsiębiorczość i zatrudnienie młodzieży powinny być w centrum wkładu UE w stabilizację sąsiedztwa i budowania partnerstwa. Następnie odbyło się spotkanie z Markiem Plurą oraz Janem Olbrychtem, Posłami do Parlamentu Europejskiego; Europosłowie zapoznali członków delegacji z aktualnymi pracami Parlamentu. Członkowie delegacji zwiedzili również siedzibę Biura Regionalnego Województwa Śląskiego w Brukseli i zapoznali się z  działalnością Biura oraz Domu Polski Południowej w Brukseli; Prezentację przeprowadził Andrzeja Szteligę - Pełnomocnika Marszałka-Szefa BRWŚ.

Wieczorem Radni wzięli udział w oficjalnym  przyjęciu z okazji otwarcia Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast oraz ceremonii wręczenia nagród RegioStars w Centrum Sztuk Pięknych „Bozar" w Brukseli.

W drugim dniu wizyty odbyła się konferencja „Inwestycja w przyszłość - władze lokalne i regionalne oraz ich interesariusze wspólnie na rzecz rozwoju gospodarczego w obszarze gospodarki obiegowej" współorganizowana przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli w ramach konsorcjum reprezentującego nast. regiony europejskie: Płn. Nadrenia Westfalia (Niemcy), Brabant Wallon (Belgia), Śląsk (Polska), Gironde (Francja), Hradec Kralowe (Czechy). W dwóch debatach omówione zostały strategiczne perspektywy, które koncentrują się na aspektach środowiskowych i społecznych. Uczestnicy zostaną zaangażowani w proces podejmowania decyzji, koncentrując się na takich kwestiach, jak gospodarka obiegowa i integracja. Warsztat był doskonałą okazją do wymiany pomysłów i najlepszych praktyk w odniesieniu do różnych procedur decyzyjnych. Ze strony Woj. Śląskiego prelegentem była prof. Dorota Burchart-Korol z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Na zakończenie wizyty Radni wzięli udział w warsztacie „Demografia Europy - od wyzwań do lokalnych i regionalnych możliwości". Warsztat miał na celu zmianę postrzegania ewolucji demograficznych poprzez przedstawienie regionów i miast, które zamieniają wyzwania w możliwości.

Źródło: BRWŚ

Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl