Zdjęcie
31-10-2016

Październikowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu!

W dniach 24 – 27 października 2016 r. odbyła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

W poniedziałek 24 października posłowie podjęli dyskusję w sprawie strategii UE wobec Iranu. Strategia miałaby na celu wezwanie UE do rozwijania handlu z Teheranem, podjęcia działań na rzecz zmniejszenia napięcia między Iranem a Arabią Saudyjską oraz do zawieszenia przez Iran wykonywania kary śmierci.

25 października podjęto rezolucję w sprawie unijnej strategii na rzecz skroplonego gazu ziemnego (LNG), która musi zabezpieczać dostawy energii, redukcji emisji dwutlenku węgla i przystępnych cen energii. Parlament wezwał Komisję Europejską do przedstawienia planu zmniejszenia zależności UE od gazu poprzez bardziej efektywniejsze jego wykorzystanie i sukcesywne zmniejszanie dopłat do paliw kopalnych.

Przyjęto również projekt rezolucji w sprawie ustanowienia obowiązkowych rocznych sprawozdań na temat przestrzegania przez państwa unijnych zasad demokracji, praworządności i praw podstawowych. Postulowane przepisy przez Parlament mają na celu scalenie dotychczasowych narzędzi ochrony demokracji, praworządności i praw podstawowych w jeden skuteczny instrument prawny.

26 października posłowie rozpoczęli debatę nad projektem unijnego budżetu na rok 2017. Parlament domagał się zwiększeni środków na pomoc młodym ludziom w wejściu na rynek pracy, na wspomaganie wzrostu gospodarczego oraz na pomoc krajom trzecim w związku z trwającym kryzysem migracyjnym.

W dniu 27 października Parlament przyjął rezolucję w sprawie bezpieczeństwa jądrowego.Posłowie wyrazili swoje zaniepokojenie zagrożeniami spowodowanymi nastawieniem Rosji oraz oświadczeniami o wzrastającej gotowości do użycia broni nuklearnej oraz rozważanie możliwości rozmieszczenia broni jądrowej na dodatkowych obszarach w Europie. Posłowie zasygnalizowali potrzebę wzmocnienia zasad nierozprzestrzeniania broni jądrowej. W rezolucji potępiono przeprowadzane przez Korę Północną w ostatnim czasie testy nuklearne oraz wezwano Koreę, aby „powstrzymała" się od dalszych prowokacyjnych działań.  Poparcie posłów uzyskały działania Iraku mające na celu wyzwolenie Mosulu z rąk ISIS/Daisz. W przyjętej rezolucji wezwali oni władze Iraku, do dołożenia wszelkich starań, aby chronić cywilów, szpitale i szkoły podczas prowadzenia działań. Posłowie wezwali strony konfliktu, aby umożliwiły cywilom możliwość ucieczki z terenów objętych działaniami zbrojnymi.

 

Źródło: PE



Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Wrzesień 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
       
 
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl