Zdjęcie
12-01-2017

Priorytety prezydencji maltańskiej w Radzie Unii Europejskiej

Od stycznia 2017 roku przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej przejęła Malta. Bezpieczeństwo granic, darmowe Wi-Fi, zmniejszenie opłat roamingowych to tylko niektóre z priorytetów maltańskiej prezydencji.

 

 

Pod koniec 2016 zakończyła się prezydencja słowacka w Radzie Unii Europejskiej. Tradycyjnie, na kolejne półrocze od stycznia do końca czerwca następne państwo członkowskie przejmie stery w Radzie. Tym razem, i to po raz pierwszy, prezydencję sprawować będzie Malta - najmniejsze państwo Unii Europejskiej, kraj położony na wyspie na Morzu Śródziemnym.

Najważniejsze priorytety maltańskiej prezydencji to:

- migracja,

- jednolity rynek,

- bezpieczeństwo,

- włączenie społeczne,

- sąsiedztwo Europy,

- sektor morski.

Kluczowym zagadnieniem jest migracja. Malta chce dążyć do wzmocnienia i uproszczenia unijnego systemu przyjmowania uchodźców w Unii Europejskiej. 

Malta chce skupić się na relacjach zewnętrznych, na wspieraniu demokracji i zapewnianiu bezpieczeństwa. Kluczowe będzie ustabilizowanie sytuacji w Libii, ale działania skierowane zostaną także do Syrii, Izraela i Palestyny, czy na wschód gdzie wciąż trwa konflikt ukraińsko-rosyjski. Wzmacnianie granic zewnętrznych Unii oraz ciągła praca na rzecz zwalczania terroryzmu to główne kierunki na przyszłe półrocze. Silniejsze i sprawniejsze mają być organy zajmujące się ściganiem przestępców. Przewidziane jest nawet powstanie Biura Prokuratora Europejskiego. Bezpieczeństwo i jedność Unii zapewniona ma być także dzięki rozwojowi sektora morskiego i wspólnej zintegrowanej polityce unijnej.

Oprócz szeroko pojętego bezpieczeństwa Malta planuje także wzmacniać i wykorzystywać pozytywne aspekty jednolitego rynku europejskiego. Ma to mieć odzwierciedlenie zarówno we wspólnym rynku cyfrowym, jak i wewnętrznym rynku energetycznym. Planowane jest całkowite zniesienie opłat roamingowych za rozmowy w Unii, pełną ochronę i niedyskryminację konsumentów, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, a nawet dążenie do udostępnienia bezpłatnego Wi-Fi we wszystkich miastach i wioskach Unii Europejskiej.

W swoim kolejnym priorytecie Malta skupić się chce na włączeniu społecznym.  Przede wszystkim praca nad zapewnieniem równości płci, prawami mniejszości i prawami innych narażonych grup. Szczególnie ważny jest równy dostęp kobiet do rynku pracy, a także zwalczanie agresji na tle płciowym.

Plan prac prezydencji maltańskiej

 

Źródło: Komisja EuropejskaTematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl