Zdjęcie
08-03-2017

Seminarium nt. europejskich środków inwestycyjnych (EFSI)

W dniu 8 marca 2017 roku odbyło się w Parlamencie Europejskim seminarium nt. europejskich funduszy inwestycyjnych (EFSI).

Konferencja zorganizowana została z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju oraz Ryszarda Czarneckiego, Posła do Parlamentu Europejskiego.

Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Prelegenci podkreślili, iż Plan Inwestycyjny dla Europy, tzw. Plan Junckera, odgrywa ważną rolę w pobudzaniu inwestycji w gospodarce europejskiej. Zaznaczyli, iż podstawowym filarem Planu jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który składa się z dwóch okien: Okna Infrastruktura i Innowacje oraz Okna MŚP. Pozostałe dwa filary Planu to poprawa otoczenia legislacyjnego w UE oraz działania doradcze i informacyjne. Fundusz pomaga uruchomić środki publiczne, także z budżetu unijnego, by pobudzić prywatne inwestycje w różnorodne projekty realizowane w UE. Są to projekty dotyczące m.in. infrastruktury, badań naukowych i innowacji, edukacji, zdrowia czy technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Funkcjonowanie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) w Polsce daje możliwości realizacji i finansowania niezbędnych przedsięwzięć na korzystnych warunkach. Tym samym wykorzystanie EFIS przez polskich przedsiębiorców i instytucje publiczne przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki poprzez m.in. wzrost liczby inwestycji oraz poprawę infrastruktury.

Dodatkowo, EFIS stanowi ważne narzędzie do realizacji celów określonych w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020. Fundusz ten może być jednym ze źródeł finansowania Strategii, która zakłada wzrost stopy inwestycji w kraju w najbliższych latach.

************************************************************

 

 

EFIS jest samodzielnym, przejrzystym funduszem mającym formę specjalnego rachunku inwestycyjnego w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI). Powstał w lipcu 2015 r. na mocy rozporządzenia o Europejskim Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskim Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskim Portalu Projektów Inwestycyjnych.

 

Źródło: KE, BRWŚ

Zdjęcie


Tematy aktualności: wszystkiez Brukseliz regionu

Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl