Zdjęcie
25-07-2013

Metropolia "Silesia" - Pełnia kultury. Pełnia życia.

To, co wyróżnia Metropolię „Silesia” na kulturalnej mapie kraju można zawrzeć w dwóch pojęciach: różnorodność, wzajemne uzupełnianie oferty.

Jednemu miastu trudno jest sprostać wszystkim potrzebom jego mieszkańców i gości.

Metropolia, dzięki ścisłej współpracy m.in. w zakresie komunikacji, pozwala swobodnie wybierać wśród różnorodnej oferty kulturalnej na przestrzeni ponad 1200 km2. Kilkaset miejsc proponuje wydarzenia małym i dużym, turystom i mieszkańcom, miłośnikom wysublimowanych przejawów wysokiej kultury i fanom wszystkiego, co można określić słowem „off”.

W największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej, „Spodku” odbywają się imprezy: Rawa Blues i Mayday Polska. Na Stadionie Śląskim grali Linkin Park, Pearl Jam, Genesis, Red Hot Chilli Peppers, Metallica, U2 i The Police. Miłośników zabawy na świeżym powietrzu największy w Europie park miejski (WPKiW) gości m.in. Festiwal im. Ryśka Riedla. W centrum Katowic zadomowił się Tauron Nowa Muzyka, najlepszy mały festiwal na kontynencie, a na lotnisku Muchowiec odbywa się OFF Festival, jeden z dziesięciu najlepszych festiwali europejskich.

Na obszarze Metropolii działa kilkadziesiąt teatrów o zróżnicowanym charakterze oraz kin, również studyjnych. Śląski Teatr Tańca znany jest za granicą z nowatorskich choreografii i Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. A w kolejce czekają, by je wymienić, teatralne Interpretacje, Rzeczywistość Przedstawiona, filmowe – Festiwal Filmów Kultowych, z pogranicza sztuki - Street Art Festival i wiele, wiele innych. Nigdzie w Polsce nie znajdziemy takiego wyboru różnorodnych zabytków poprzemysłowych jak tylko na Szlaku Zabytków Techniki. Skansen górniczy, czyli Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, najwyższa na świecie budowla drewniana - Radiostacja Gliwicka, Tyskie Muzeum Piwowarstwa to tylko kilka wybranych przykładów.

Powyższe wyliczenie daje jedynie przedsmak czekających atrakcji. Metropolia „Silesia” udostępnia niezliczoną ilość wydarzeń kulturalnych. „Pełnia kultury” ułatwia dostęp do kultury.

Metropolia w liczbach:

  • 2 mln ludności 3 lotniska w zasięgu (Pyrzowice, Balice, Ostrava)
  • 14 miast (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze)
  • 1218 km2 powierzchni
  • 1642 osoby na km2
  • 10 000 osób studiujących informatykę w „śląskiej Dolinie Krzemowej”

Więcej informacji na: Matropolia Silesia - Pełnia Kultury 
Październik 2017
Pn Wt Śr Cz Pi So Ni
           
         
Prezydencja maltańska w Radzie Unii Europejskie
Dom Polski Południowej w Brukseli
RPK Politechnika Śląska
Silesia Fast Forward
streszczenie prawodawstwa UE
Śląskie Pozytywna Energia
Invest in Silesia
Cyfrowy System Informacji Turystycznej
Śląskie Centrum Obsługi Inwestora

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli
Rue du Luxembourg, 3, 3rd floor, 1000 Bruksela e-mail: brws.bruksela@silesia-region.pl