Województwo Śląskie

Aktualności

Powstanie Szlak Rodów Przemysłowych

Pomysł utworzenia nowej atrakcji turystycznej


„W województwie śląskim mamy wspaniały Szlak Zabytków Techniki. Chcemy jednak tworzyć wokół niego nowe projekty. Nie da się opowiadać naszej historii bez ludzi – magnatów przemysłowych” – powiedział Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Niedawno Regionalny Instytut Kultury przeprowadził szczegółowe badania ankietowe wśród zarządców obiektów, które w przeszłości należały do rodów przemysłowych jak m.in. Henckel von Donnersmarck, von Schaffgotsch, Ballestrem, Habsburgowie i Mieroszewscy.

Z nadesłanych 14 odpowiedzi 9 obiektów wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do Szlaku. Z ankiet wynika, że obecnie najlepiej przygotowane do tego są Muzeum Zamkowe w Pszczynie oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

„Jesteśmy zdeterminowani, by rozszerzyć szlak Zabytków Techniki o Szlak Rodów Przemysłowych. Będzie to rozszerzenie pojęć, wydarzeń i miejsc. To byli wizjonerzy, którzy żyli tutaj i tworzyli nowe rzeczy na skalę światową. Łączy nas przemysłowa historia od Częstochowy do Żywca. Rody budowały nie tylko pałace, lecz także kompleksy urbanistyczne, osiedla patronackie oraz kościoły” – tak idee szlaku określił Henryk Mercik.

Prace nad powstaniem nowego szlaku mogą potrwać dwa-trzy lata, tyle, ile zajęło powstanie Szlaku Zabytków Techniki. Wymaga to przygotowania zarówno samych obiektów, jak i infrastruktury dla turystów wokół nich oraz systemu promocji. W pracach nad jego utworzeniem Urząd Marszałkowski chce wykorzystać doświadczenia związane ze Szlakiem Zabytków Techniki.

W przyszłym roku planowana jest produkcja filmów dokumentalnych i edukacyjnych przedstawiających 10 postaci z rodów przemysłowych.
Zobacz również

więcej w kategorii: kultura turystyka

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie