Województwo Śląskie

Aktualności

Nagrodzeni za promocję regionu

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych


Z okazji przypadającego na 21 lutego Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego zorganizowano spotkanie przewodników turystycznych – zasłużonych dla promocji turystycznej województwa śląskiego, a także wszystkich zajmujących się na co dzień obsługą turystów, a tym samym kreowaniem wizerunku naszego regionu.

„W województwie śląskim funkcjonuje 25 kół przewodników i 3 koła studenckie. W sumie zrzeszają około 1800 przewodników, z czego jednak tylko połowa jest jeszcze czynna zawodowo” – rozpoczął uroczystość Ryszard Ziernicki, przewodniczący Wojewódzkiej Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Śląskiego.

Nowe władze śląskich przewodników ukonstytuowały się podczas Wojewódzkiej Konferencji Przewodników Turystycznych PTTK w Pszczynie 15 lutego.

„Żyjemy w pięknym, bardzo różnorodnym województwie, z bardzo duża liczbą zabytków kultury i techniki. W zeszłym roku w sumie odwiedziło nas prawie 5 mln turystów. I to właśnie jest wasze zadanie, by im pokazywać potencjał naszego regionu. Żeby nie zachęcać ich jedynie do odwiedzin, ale też do powrotów. Nie ma dla nikogo tajemnicy w tym, że zainteresowanie turystyczne przekłada się na wzrost gospodarczy. W tym wyjątkowym dniu życzę wam dalszych sukcesów w tej mierze i nieprzemijającego zdrowia” – dodał wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

Dwadzieścia cztery osoby uhonorowano okolicznościowym dyplomem za wkład pracy w wypracowaniu wysokiej pozycji śląskich przewodników w Roku Przewodników Turystycznych w PTTK, promocję regionu, działania na rzecz ochrony jego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, pracę społeczną w zakresie turystyki i krajoznawstwa wśród mieszkańców województwa śląskiego w 2017 r.

Podczas uroczystości wręczono również Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W imieniu zarządu Województwa Śląskiego nagrody wręczyła radna Sejmiku Halina Bieda.

W tym roku otrzymali je: Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych – Oddział PTTK „Beskid Śląski" w Cieszynie (złota odznaka); Koło Przewodników Bielsko-Biała: Jerzy Jurczak (srebrna odznaka), Małgorzata Kancler (srebrna odznaka), Łukasz Kwaśniewski (srebrna odznaka), Mirosław Ostrowski (srebrna odznaka), Katarzyna Sylwestrzak (srebrna odznaka) i Tadeusz Śliwiński (złota odznaka); Koło Przewodników Bytom: Eugeniusz Gnacik (złota odznaka), Teresa Tworek (złota odznaka) oraz Jacek Urban (srebrna odznaka). Z kolei z Koła Przewodników Chorzów złota odznaka trafiła w ręce Adama Lapskiego.

Podczas dyskusji omawiano m.in. nowe trasy do zwiedzania w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.Zobacz również

więcej w kategorii: turystyka

wszystkieedukacjaekologiafinansefundusze europejskiegospodarkainfrastrukturainwestycjekomunikacjakulturapolityka społecznapromocjarolnictworynek pracysejmiksportspotkania uroczystościstrategia rozwojuturystykazagospodarowanie przestrzennezagranicazarządzdrowie